ŽIVLJENJSKA ZGODBA – DENIS POŠTRAK

Denis Poštrak iz Lenarta jih je pred kratkim dopolnil 32, praznuje pa še dva rojstna dneva. Za prvo operacijo na odprtem srcu pri njegovih petih so veliko prispevali bralci Slovenskih Novic. Ker je od prve operacije nekoliko slabše slišal in ker je njegovo delo tesno prepleteno z glasbo, smo na pomoč priskočili tudi v AUDIO BM in poskrbeli za njegov sluh.

V nadaljevanju preberite članek »Dvakrat vstal od mrtvih«, ki ga je napisala Mojca Marot in je bil 16. avgusta objavljen v Slovenskih novicah.

Lenart v Slovenskih Goricah
»Pred 26 leti sem se ponovno rodil, potem, ko sem prestal 12-urno operacijo na odprtem srcu na kliniki Cecil v švicarski Lausanni,« je v nedeljo 11. avgusta, na svojem profilu na facebooku zapisal 32-letni Denis Poštrak, ki ga poznamo predvsem kot glasbenega menedžerja ter producenta in scenarista glasbenega projekta Moč glasbe nas združuje, v katerem gosti številne nekdanje in aktualne glasbenike in jim tudi sicer tako in drugače pomaga pri promociji. Z mnogimi je spletel tesne prijateljske vezi, saj čutijo, da je Denis srčen fant, vselej pripravljen pomagati. Kako tudi ne, ko pa je bil sam deležen srčne pomoči, in to pri rosnih petih letih, zaradi katere mu je pravzaprav danes dano živeti.

»Tega, kar so zame takrat storili številni Slovenci v raznih akcijah in v veliki meri Slovenske novice, ne bom nikoli pozabil, čeprav sem bil takrat še otrok in nisem vedel, kaj se dogaja okoli mene. A me na to spominjajo številni časopisni članki, v katerih so tudi vaši novinarji vse podrobno popisali in fotografirali. Zato tudi vem, da se me je prijel vzdevek, da sem pravzaprav otrok Slovenskih novic, saj sem bil eden prvih, če ne čisto prvi, ki ste mi do operacije na odprtem srcu v Švici pomagali tudi s pomočjo denarja, zbranega v Krambergerjevem skladu,« nam spomin osveži Denis, s katerim se srečujemo na različnih glasbenih prireditvah.


Bakterija je bila skoraj usodna
Vsa Slovenija je leta 1993 torej zbirala denar, da bi Denisu iz Slovenskih goric rešili srce in življenje. Podvig je uspel in na Cecilijini kliniki v Lozani avgusta 1993 ga je operiral dr. Ninoslav Radovanović ob asistenci dr. Metke Zorc, Slovenke leta 2006, ki je ostala njegova kardiologinja vse do danes in je Denisova druga mama, kot pravi sam. Njegova prava mama Jelka se tistih dni še vedno spominja s cmokom v grlu: »Težko je bilo že spoznanje, da je bolan, še težje je bilo zbrati potreben denar, za operacijo.

Strah se je v družino vrnil pred šestimi leti, ko je Denis nenadoma dobil visoko vročino. Srčne težave so se ponovile. Januarja 2014 je bil ponovno operiran, takrat v mednarodnem centru za kardiovaskularne bolezni Medicor v Izoli, ki je v lasti Zorčeve. »Testi v mariborskem UKC so pokazali, da sem dobil bakterijo, ki je iz sicer na splošno nenevarne kožne infekcije s krvjo prišla do srca. Šest tednov so me zdravili z antibiotiki, a ni pomagalo, bakterija je očitno ostala v elektrodah, ki jih imam od prve operacije na srcu. Zato sem poklical dr. Metko Zorc v Medicor, prepeljali so me tja, operiral pa me je dr. Miladin Đorđević. Kar pet ur je trajala operacija, med njo so mi vstavili nov srčni spodbujevalnik. In spet sem okreval,« nam pove Denis. Po vsem prestanem pravi, da danes posebnih težav nima, seveda pa ne pretirava pri fizičnih naporih, ne uživa alkohola in ne kadi.

Z Mamo Jelko, ki je za njegovo življenje trepetala dvakrat. FOTO: OSEBNI ARHIV

»Preizkušnje so me naučile spoštovati oziroma ceniti življenje,« pravi Denis, ki se že 17 let predaja glasbi, od tega sedem let dela pri projektu Mož glasbe nas združuje, ki se predvaja na številnih televizijah po Sloveniji.

Odprl bo glasbeni muzej
»Pred dvema letoma sem začel zbirati nosilce zvoka, tako gramofonske plošče kot kasete in zgoščenke različnih glasbenikov, saj bi rad nekoč uredil glasbeni muzej,« nam pove sogovornik, ponosen tudi na to, da mu je en izpit med študijem uspelo narediti kar v bolnišnici in je verjetno celo edini v Sloveniji s tovrstno izkušnjo.

Sluh
»Od prve operacije sem nekoliko slabše slišal, in ker mnogi vedo, da je moje delo tesno prepleteno z glasbo, so mi na pomoč priskočili v podjetju AUDIO BM in poskrbeli za moj sluh,« nam še zaupa Denis, zdaj že odrasel, pa vendar še vedno v očeh mnogih otrok Slovenskih novic.

Denis Poštrak in Franci Urankar v AUDIO BM slušnem centru.
  • 16. avgusta, ko je privekal na svet
  • 11. avgusta, ko je imel prvo operacijo na odprtem srcu
  • 24. januarja, ko je prestal drugo

Vir: Slovenske novice >>

Denis ima doma kar 4000 gramofonskih plošč

V svoji zbirki ima zares zavidljivo število zbranih predmetov, ki so skrbno urejeni.

4000 gramofonskih plošč. 2000 kaset. 1000 CD-jev. Ob tem pa še precej starih radijskih sprejemnikov, gramofonov, magnetofonov, glasbenih časopisov in drugih z glasbo kakorkoli povezanih predmetov. Foto: Maja Krajnc

Denis Poštrak je mlad glasbenik, ki se ga morda spomnite po priredbi pesmi Povej mi, Marina in Ni več sreče v vasi tej skupine Don Juan. Danes pa se Denis posveča predvsem svoji poslovni poti, ki pa je, kakor je zanj značilno, v tesnem stiku z glasbo – kot menedžer zastopa številne slovenske in tuje ustvarjalce. Je tudi zelo aktiven DJ, ki razvedri goste številnih praznovanj ter dogodkov in organizator dogodkov Moč glasbe nas združuje. Velja za enega najboljših poznavalcev glasbe s področja bivše Jugoslavije in prav od tu izvira tudi njegova želja po ureditvi glasbenega muzeja oz. obsežnejše muzejske zbirke nosilcev zvoka in drugih predmetov povezanih z glasbo.

V svoji zbirki ima zares zavidljivo število zbranih predmetov, ki so skrbno urejeni. »Preden nosilce zvoka shranim v arhiv, jih skrbno očistimo. Gramofonske plošče pa hranimo v posebej zanje narejenih plastičnih ovitkih.« pove Poštrak. Ideja o zbirateljstvu pa se ni porodila sama od sebe.

Pred tremi leti ga je poklicala gospa iz okolice Maribora in mu ponudila bogato zbirko gramofonskih plošč in kaset, ki jih sama ni imela več kje primerno hraniti. Po ogledu zares imenitno ohranjene zbirke Denis ni mogel reči ne in tako se je začelo to posebno zbirateljstvo.

Njegov poziv k pomoči pri ureditvi muzejske zbirke so predvajale številne radijske postaje. Vključili pa so se tudi Denisovi glasbeni prijatelji – Andrej ŠifrerVlado KalemberAleksander JežIvo MojzerKićo SlabinacElio PisakMarijan SmodeĐani Maršan, skupina Magnet in drugi.

Če se torej tudi pri vas doma skrivajo gramofonske plošče, kasete, CD-ji oz. karkoli, povezanega z glasbo, česar morda več ne potrebujete, pokličite Denisa na 040 188 811 ali mu pišite na mocglasbe@gmail.com ter mu pomagajte uresničiti željo po ureditvi muzeja glasbe.

Vir: https://www.prlekija-on.net, Aleksandra Papež

Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
4.9
Na podlagi 1791 ocen
×
js_loader