Slusni-aparati-AUDIO-BM-Slusni-Center-Novo-Mesto-Matic-Bele-slusni-akustik-Svetovanje-Mirko-Zupanc

ŽAL MI JE, DA SE ZA SLUŠNI APARAT NISEM ODLOČIL ŽE PREJ

Ni se enostavno sprijazniti s tem, da potrebuješ slušni aparat, je svojo izkušnjo z nami delil bralec Mirko Zupanc. Težave s sluhom je imel celo življenje, pri štiriinštiridesetih pa je bil še vedno prepričan, da je premlad, da bi nosil slušne aparate, ter prepričan, da so predragi, da bi si jih sploh lahko privoščil. S slušnim akustikom Maticem Beletom iz slušnega centra AUDIO BM Novo mesto sta nam predstavila pot od prvih težav do slušnega aparata.

Mirko je težave s sluhom imel že od malega in se z njimi naučil živeti. Ko je med potapljanjem prišlo do poškodbe, pa se je stanje začelo slabšati in po dveh letih so ga domači uspeli prepričati, da osebno zdravnico prosi za napotnico za pregled pri otorinolaringologu. »Tam so me soočili z realnostjo in iz ambulante sem odšel z naročilnico za slušne aparate.« Ponudnika je lahko izbral sam: »Obiskal sem več ponudnikov, na koncu sem se odločil na podlagi priporočil prijateljev in znancev, poleg tega pa me je navdušil pristop v AUDIO BM. Bili so prijazni, nevsiljivi in bilo mi je všeč, da me niso želeli prepričati, da potrebujem najdražje aparate.« V Novem mestu ga je sprejel slušni akustik Matic Bele, s katerim sta skrbno pregledala dokumentacijo ORL specialista. »Na podlagi stanja sluha, življenjskega sloga in osebnih želja se s stranko dogovorimo za testiranje slušnih aparatov ali tudi dodatkov, ki še izboljšajo slušno izkušnjo, npr. oddajnik za brezžično poslušanje televizije. Vsa testiranja so brezplačna. Trajajo lahko od najmanj dveh tednov do treh mesecev. Želimo, da ima oseba dovolj časa, da se na slušne aparate privaja in jih preizkuša v čim več slušnih okoljih. Med testiranjem se večkrat srečate z nami, glede na opažanja dodatno prilagodimo slušna aparata in pomagamo z nasveti glede uporabe. Gre za odločitev za naslednjih šest let, saj je tolikšna minimalna trajnostna doba slušnih aparatov. V teh letih boste slušni center obiskali večkrat, zato je zelo pomembno, da se na dobavitelja lahko zanesete,« nam je pojasnil Bele.

Slusni-aparati-AUDIO-BM-Slusni-Center-Novo-Mesto-Matic-Bele-slusni-akustik-Mitko-Zupanc
Slušni akustik Matic Bele in Mirko Zupanc

Še pred obiskom specialista vam sluh brezplačno preverijo z avdiometrom. »Marsikomu na takšen način olajšamo ugotavljanje stanja sluha, saj je to profesionalna in točna meritev, ki pa je pri nas dostopna brez čakalnih vrst in brez napotnice. Če je ugotovljena naglušnost, je obisk zdravnika obvezen, zaradi celovite diagnostike, ki mora biti opravljena pred postavitvijo indikacije za slušne aparate.«

»Poudarjamo, da je edina prava pot do pridobitve slušnih aparatov preko zdravnika. Žal je na trgu opaziti nekatere ponudnike, ki v želji po zaslužku prodajajo slušne aparate ali ojačevalce zvoka, brez postavljene indikacije s strani zdravnika. Večinoma gre za stran vržen denar, saj je pridobitev slušnih aparatov preko naročilnice lahko celo popolnoma brezplačna – v primeru izbire nadstandardnih izvedb se doplača le razlika med cenovnim standardom in polno ceno slušnega aparata. In ne pozabimo, pred dokončno nabavo je v AUDIO BM najprej brezplačno testiranje, torej nikoli ne gre za nabavo nečesa, kar nismo predhodno preizkusili v praksi.«

Podjetje poudarja, da je edina prava pot do pridobitve slušnih aparatov preko zdravnika.

Ljudje se običajno težko sprijaznijo z dejstvom, da bodo morali nositi slušne aparate. Očala lažje sprejmejo, saj so v družbi sprejeta kot modni dodatek. »Ljudje naglušnost povezujejo s starostjo, slušne aparate pa z izvedbami, kot so bile pred leti. V povprečju od nastanka naglušnosti, ko bi že bila primerna uporaba slušnih aparatov pa do pričetka uporabe traja kar sedem let. V tem času se žal možgani dodatno odvadijo zvokov in poslušanja, ljudje pa so vedno bolj socialno izolirani in izključeni iz družbe,« nam je pojasnil Bele, Zupanc pa je potrdil, da se je podobno počutil tudi sam: »V družbi sem se počutil kot tujec, slišal sem vse le na pol ali celo preslišal, nisem mogel sodelovati v pogovorih. Za vse je bilo neprijetno, zdaj pa se mi je življenje drastično izboljšalo. Manj je stresnih situacij, ker zdaj slišim in ne spravljam ob živce otrok, žene, vsi smo bolj srečni. Zdaj slišim, kako ropota posoda, ko jo dajem v stroj, kako se slišijo copati, ko hodim po hiši. Nikoli nisem zares dobro slišal in je vse to novo zame. Ptičke slišim!«

Kot nam je povedal Zupanc, se je bal, da ga bodo slušni aparati motili, a zdaj pozabi, da jih ima v ušesih. Vseeno pa uporabniki potrebujejo nekaj časa, da se navadijo na slušne aparate. »Na splošno velja, da dlje časa kot traja naglušnost, dlje časa traja tudi privajanje na zvoke. Premalokrat se zavedamo, da slišimo z ušesi, poslušamo pa z možgani in prav ti se odvadijo zvokov. Na srečo sodobni slušni aparati znajo upoštevati, da je nekdo začetnik in skladno z dnevi uporabe, tudi prefinjeno optimizirajo nastavitve zvoka tekom začetnega obdobja. Običajno privajanje traja od nekaj tednov, do nekaj mesecev. Slušni akustik in uporabnik sta v tem obdobju zelo povezana, saj gre za občutljivo obdobje, ko je potrebno odlično sodelovanje pri iskanju optimalne izvedbe in optimalne izvedbe. Čas vložen v aktivno privajanje in spoznavanje že pozabljenih zvokov se hitro poplača,« nam je pojasnil Bele.

Slusni-aparati-Svetovanje-audio-bm
Ljudje se običajno težko sprijaznijo z dejstvom, da bodo morali nositi slušne aparate.

»Ljudje večinoma ne poznajo, kako tehnološko razviti so v sedanjem času slušni aparati. Še vedno se bojijo, da bodo slušni aparati šumeli in piskali, ter da obstajajo le v eni barvi. Vedno predstavimo različne možne izvedbe, njihove prednosti in slabosti. Iz bogatih izkušenj in z upoštevanjem stanja sluha predlagamo optimalno izvedbo, ki bo ustrezna z akustičnega vidika, pa tudi vizualnega, saj je pomembno, da je slušni aparat skladen z uporabnikom tudi glede tega.«

Za konec nas je zanimalo, kako človek ve, da je čas za pregled sluha. Kot nam je povedal sogovornik, človek pogosto sam ne prepozna slabšega sluha. Običajno sluh peša počasi in vedno več je situacij, ko morda še slišimo, ampak ne razumemo. Najprej opazimo, da pogosto preslišimo telefon, ne razumemo sogovornikov, če je v ozadju prisoten hrup ali če TV sprejemnik naravnamo na glasnost, ki je že moteča za ostale. Če se vam dogaja našteto, se lahko najprej odločite za preverjanje sluha z avdiometrom. V slušnem centru se lahko oglasite brez napotnice in se izognete čakalnim vrstam. Dobljen rezultat vam bo slušni akustik pokomentiral in ustrezno svetoval. Če je ugotovljena naglušnost, pa vas usmerijo do zdravnika za pridobitev napotnice za ORL pregled.

M.Z.L.

Vir: mestnik.si

Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
4.9
Na podlagi 1823 ocen
×
js_loader