SKRB-ZA-SLUH-OTROK-IN-ODRASLIH-SE-BOGATO-OBRESTUJE-V-STAROSTI-NASVETI-AUDIO-BM-SLUSNI-APARATI-IN-BREZZICNI-SISTEMI

SKRB ZA SLUH OTROK IN ODRASLIH SE OBRESTUJE V STAROSTI

Dandanes otroke in odrasle neprestano obdajajo različni zvoki, ki so lahko za sluh močno škodljivi. Hrup je lahko eden od vzrokov, ki povzročajo okvaro sluha (naglušnost). Pa vendar bi lahko težave vsaj deloma zmanjšali z dobrimi preventivnimi programi in odgovornim ravnanjem do svojega sluha.

Dolgotrajna izpostavljenost hrupu, na delovnem mestu, doma, na koncertih oziroma tudi pri glasnem poslušanju glasbe preko slušalk lahko vodi do naglušnosti. Običajno do naglušnosti pride počasi in žal je večinoma nepopravljiva.

PRAKTIČNI NASVETI ZA SLUH

Na koncertu stran od zvočnika

Že v najstniških letih bi se morali zavedati, da se lahko dolgotrajna izpostavljenost hrupu povzroči nepopravljive poškodbe sluha, kar se lahko v izrazitejši meri pokaže šele z leti.

Ne glede na leta imejmo do svojega sluha primeren odnos in ga ne obremenjujmo po nepotrebnem s preglasnim poslušanjem glasbe prek slušalk. Prav tako je pametno, da na koncertu ne stojimo blizu zvočnika oziroma da si v takšnih primerih namestimo v ušesa čepke, ki sluh varujejo pred premočnim hrupom.

Kdaj k strokovnjakom?

Ob vsaki motnji, ki se zdi neobičajna, čeprav ni zelo huda, je smiselno obiskati strokovnjake (zdravnika ORL, slušnega akustika), da okvara sluha ne bo negativno vplivala na razumevanje govora, zmanjševala posameznikovo učinkovitost za delo ter nasploh znižala kakovosti življenja.

Včasih so ljudje v dilemi, ali je z njihovim sluhom res tako slabo, da bi bilo treba obiskati zdravnika in se na specialistični ORL pregled niti ne naročijo. V slušnih centrih AUDIO BM, lahko kadar koli opravite informativno in brezplačno preverjanje sluha (napotnica ni potrebna). Rezultat stanja sluha je prestavljen v obliki pražnega tonskega avdiograma. Če se ugotovi, da s sluhom ni vse tako, kot bi moralo biti, je potreben celovit ORL pregled, ki ga opravi specialist otorinolaringolog.

Kdaj pričeti z uporabo slušnih aparatov?

Uporabo slušnih aparatov priporočamo, čim se opazi, da je pri osebi moten socialni kontakt in če je zanj postavljena tudi medicinska indikacija.

Zanimivo je, da na naglušnost pogosto prej opozarjajo drugi, kot pa se tega zave oseba sama. Uho oziroma naglušna oseba z leti pozabi poslušati. Vendar mora vsak organ opravljati svojo funkcijo, če želimo, da je v kondiciji. Uho, ki je v primeru naglušnosti prikrajšano za zvoke, zato deluje »le na pol«.

Kaj se zgodi, če ne ukrepamo?

(Pre)pozna oskrba s slušnimi aparati večinoma pomeni slabše razumevanje govora, kot če se naglušna oseba za slušni aparat odloči pravočasno. Po dolgih letih naglušnosti se oseba zelo odvadi poslušanja marsikaterih zvokov, po prejemu slušnega aparata se seveda spet sliši tudi vse pozabljeno. Bolj so lahko moteči stranski zvoki, ker jih uho preprosto že dolgo ni več navajeno poslušati. Prav tako je težje ponovno doseči odlično razumevanje govora, še posebno v hrupnih okoljih.

Od vsakega posameznika je odvisno kako hitro se bo navadil na slušne aparate. Predvsem od njegove motivacije in želje po boljšem sluhu ter lažjem komuniciranju.

Če je oseba že od prej uporabnik slušnih aparatov, je zamenjava slušnih aparatov lahko zelo hitra in enostavna. Kdor prvič izbira slušne aparate, priporočamo, da testira različne izvedbe in si vzame čas. Običajno je potrebnih več prilagoditev in svetovanja, saj se je potrebno navajati na zvoke, pa tudi na sama opravila, ki so povezana z uporabo slušnih aparatov. V AUDIO BM uporabnikom zagotavljamo preizkušanje katere koli izvedbe in tehnologije povsem brezplačno.

Večinoma velja, da čim daljša je naglušnost, tem dlje traja tudi privajanje saj se mora oseba ponovno privaditi na poslušanje že pozabljenih zvokov. Običajno so rezultati pri doseganju odličnega razumevanja govora pri ljudeh, ki so se (pre)dolgo odrekali slušnih aparatov nekoliko slabši.

2 KORISTNA NASVETA namesto zaključka

  • VARUJTE vaš sluh pred premočnimi zvoki. Velja za otroke in odrasle.
  • PRAVOČASNO POIŠČITE POMOČ USPOSOBLJENIH STROKOVNJAKOV, če s sluhom ni več tako, kot bi moralo biti. Naročite se na brezplačno meritev sluha >>

Tukaj lahko informativno preverite sluh kar preko spleta:

3 minutni spletni test sluha >>

Več povezanih vsebin:

Brezplačna meritev sluha z avdiometrom >>

Čepki za ušesa >>

Več o slušnih aparatih >>

Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
4.9
Na podlagi 1843 ocen
×
js_loader