PureSound-Pulse-slusni-ojacevalnik-Oglas-29.6.2024-Slovenske-novice-blog-audio-bm-slusni-aparati

PONUJAMO NOV SLUŠNI OJAČEVALNIK Z -65% POPUSTOM!

Tako se prične vabljivo besedilo oglasa v današnji tiskani izdaji Slovenskih novic.

Preberite, kaj vse v objavljenem oglasu piše in komentirajte.

POROČILO O ZDRAVJU SLUHA

Novo upanje za osebe z izgubo sluha

Izguba sluha je najbolj pogosta invalidnost starejših in zaradi načina življenja je vse bolj pogosta tudi pri mladih.

Žal so običajne metode za odpravljanje okvare sluha učinkovite le v redkih primerih, vstavitev vsadka pa je skrajna možnost, za katero se ne more odločiti vsak. Ljudje z okvaro sluha so za normalno delovanje prisiljeni nositi zastarele in nepraktične slušne aparate, ki se pogosto pokvarijo in so neprijetni. Stroški sodobnih pripomočkov pa so daleč od finančnih zmožnosti povprečnega upokojenca.

Zdaj ima vsaka oseba s slabim sluhom stara od 41 do 91 let možnost preizkusiti nov slušni ojačevalnik PureSound Pulse 65% CENEJE.

PONUJAMO NOV SLUŠNI OJAČEVALNIK Z -65% POPUSTOM!

PREVERITE, ALI IZPOLNJUJETE POGOJE BREZ OBISKA ORDINACIJE

SAMO ZA OSEBE, STARE OD 41 DO 91 LET
POKLIČITE IN PREVERITE, ALI STE UPRAVIČENI

SLABO SLIŠITE? TE INFORMACIJE SO ZA VAS!

ČE STE STARI MED 41 IN 91 LET
Ste upravičeni do sodelovanja v promocijski akciji Boja proti izgubi sluha in prejmete PROMOCIJSKO CENO za najnovejši zvočni slušni ojačevalec PureSound Pulse. Pokličite na spodnjo številko in potrdite svojo starost ter željo po sodelovanju v promociji in po posvetu s strokovnjakom boste prejeli 1 slušni ojačevalnik s  65% POPUSTOM.

Predstavljamo slušni ojačevalnik PureSound Pulse, edini na trgu z novo zvočno tehnologijo, ki se prilagaja okolju in stopnji izgube sluha. Inteligentni slušni nanoprocesor modela XV-500 uporablja poseben algoritem za lovljenje zvokov v vseh okoljih, v katerih deluje človeško uho. Zahvaljujoč temu:

• Takoj okrepi pomembne zvoke iz okolja za do 147%, hkrati pa duši neželene zvoke.
• Hitro in trajno obnovi slišnost človeškega govora.
• Omogoča, da slišite celoten razpon zvočnih frekvenc, od najnižjih do najvišjih tonov.

NE POZABITE

S to edinstveno ponudbo imate priložnost, da kot eden prvih v Sloveniji preizkusite zvočni ojačevalnik PureSound Pulse z velikim popustom. Preostanek stroškov v okviru promocijske kampanje krije proizvajalec.

To priložnost je vredno izkoristiti, saj vsi, ki nosijo PureSound Pulse, v trenutku začnejo vse slišati odlično

PREMIUM IZDELEK

KOLIKO OD TEH SIMPTOMOV VELJA ZA VAS ALI VAŠE BLIŽNJE?

  1. Težave s poslušanjem in razumevanjem drugih
  2. Šumenje, piskanje in zvonjenje v ušesih
  3. Občutek zamašenih ušes
  4. Srbenje

Če opazite vsaj 2 od teh simptomov, je treba takoj ukrepati. Pokličite nas in se posvetujte z našim strokovnjakom.

Zakaj ponujamo slušni ojačevalnik -65% CENEJE?

Skupaj s proizvajalcem in razvijalci ojačevalnika pričakujemo, da bi ta promocijska kampanja dobila veliko odmevnost po vsej državi in tako privabila veliko novih strank.

ROK ZA PRIJAVO > 03.07.2024

OMEJENA PONUDBA
Šteje se vrstni red prijav

Samo do 03.07.2024 lahko preizkusite pametni zvočni ojačevalnik PureSound Pulse s 65% POPUSTOM!

Če želite prejeti 1 ojačevalec namesto za 106€ samo za 37€, pokličite na telefon: 01 8285 558

Posebna ponudba velja le do konca promocijske ponudbe ali do porabe zalog.

ZNEBITE SE TEŽAV S SLUHOM ŠE DANES!

TWT GROUP SP. z.o.o. Marszałkowska 58, Varšava, Poljska

Dne 9.7.2024 na spletni strani RTVSLO DOSTOPNO lahko preberemo odzive:

  • predstavnika gluhih in naglušnih,
  • specialistke otorinolaringologije in
  • medijske hiše DELO, ki je objavila sporni oglas.

Povezava do objave:
https://www.rtvslo.si/dostopno/oglas-razburil-gluhe-in-naglusne/714317

(odprlo se bo novo okno)

Vsebina objave:

Oglas razburil gluhe in naglušne

“To je izkoriščanje invalidnosti v dobičkonosne namene”

Upanje za osebe z izgubo sluha je naslov, ki ga je bilo 29. junija 2024 mogoče zaslediti v časopisu Slovenske novice. Oglas ljudem z izgubo sluha obljublja: »…vsi, ki nosijo PureSoundPulse, v trenutku začnejo vse slišati odlično.«

Fotografija oglasa v časopisu Slovenske novice na dan 29.6.2024. Nad okvirčkom je napis Upanje za osebe z izgubo sluha. Na vrhu okvirčka z velikimi tiskanimi črkami piše: Ponujamo nov slušni ojačevalnik s 65 odstotnim popustom! Preverite ali izpolnjujete pogoje brez obiska ordinacije. Samo za osebe, stare od 41 do 91 let. Pokličite in preverite, ali ste upravičeni. Slabo slišite? Te informacije so za vas! Če ste stari med 41 in 91 let ste upravičeni do sodelovanja v promocijski akciji Boja proti izgubi sluha in prejmete promocijsko ceno za najnovejši zvočni slušni ojačevalec PureSound Pulse. Pokličite na spodnjo številko in potrdite svojo starost ter željo po sodelovanju v promociji in po posvetu s strokovnjakom boste prejeli en slušni ojačevalnik s 65 odstotnim popustom. Predstavljamo slušni ojačevalnik PureSound Pulse, edini na trgu z novo zvočno tehnologijo, ki se prilagaja okolju in stopnji izgube sluha. Inteligentni slušni nanoprocesor modela XV-500 uporablja poseben algoritem za lovljenje zvokov v vseh okoljih, v katerih deluje človeško uho. Zahvaljujoč temu takoj okrepi pomembne zvoke iz okolja za do 147 odstotkov, hkrati pa duši neželene zvoke. Hitro in trajno obnovi slišnost človeškega govora. Omogoča, da slišite celoten razpon zvočnih frekvenc, od najnižjih do najvišjih tonov. Koliko od teh simptomov velja za vas ali vaše bližnje? 1. Težave s poslušanjem in razumevanjem drugih, 2. Šumenje, piskanje in zvonjenje v ušesih, 3. Občutek zamašenih ušes, 4. Srbenje. Če opazite vsaj dva od teh simptomov, je treba takoj ukrepati. Pokličite nas in se posvetujte z našim strokovnjakom. Zakaj ponujamo slušni ojačevalnik 65 odstotkov ceneje? Skupaj s proizvajalcem in razvijalci ojačevalnika pričakujemo, da bo promocijska kampanja dobila veliko odmevnost po vsej državi in tako privabila veliko novih strank. Rok za prijavo : 03.07.2024. Samo do tega datuma lahko preizkusite pametni zvočni ojačevalnik PureSound Pulse s 65 odstotnim popustom. Če želite prejeti en ojačevalec namesto za 106 evrov samo 37 evrov, pokličite na 01 8285 558. Posebna ponudba velja le do konca promocijske ponudbe ali do prodaje zalog. Omejena ponudba. Šteje se vrstni red prijav. V posebnem okvirčku levo spodaj je narisana roka, ki med palcem in kazalcem drži ojačevalnik. Natisnjen je tudi krog v katerem piše premium izdelek. V okvirčku piše: Ne pozabite! S to edinstveno ponudbo imate priložnost, da kot eden prvih v Sloveniji preizkusite zvočni ojačevalnik PureSound Pulse z velikim popustom. Preostanek stroškov v okviru promocijske kampanje krije proizvajalec. To priložnost je vredno izkoristiti, saj vsi, ki nosijo PureSound Pulse v trenutku začnejo vse slišati odlično.

TWT Group sp. z.o.o., Marszałkowska 58, Varšava, Poljska.

Pod okvirčkom je še napis: Znebite se težav s sluhom še danes!

Podjetje TWT Group sp. z.o.o. s sedežem v glavnem mestu Poljske osebam starim med 41 in 91 let ponuja nov ojačevalnik sluha s 65 odstotnim popustom za 37 evrov namesto 106 evrov. Posebna akcija pa je veljala do 3. julija.

Na oglas nas je opozoril Boris Horvat Tihi, predsednik Medobčinskega društva gluhih in naglušnih za Gorenjsko AURIS Kranj in podpredsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), saj gre po njegovem mnenju za zavajanje in javno izkoriščanje invalidnosti v dobičkonosne namene. “Pri takšnem zavajajočem oglaševanju gre za popolno ignoranco in aroganco vseh nas, ki že leta in leta javno opozarjamo širšo javnost na škodljivost takšnega oglaševanja z neresničnimi in lažnimi trditvami, kar v praksi pomeni totalno ignoranco vseh nas od predstavnikov civilne družbe in neposrednih uporabnikov kot tudi do predstavnikov uradne medicine, zdravniške stroke, Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Tržnega inšpektorata, Zveze organizacij pacientov Slovenije, Oglaševalskega razsodišča in Slovenske oglaševalske zbornice ter Slovenskega oglaševalskega kodeksa,” je prepričan Horvat.

“Izguba sluha je simptom, ki potrebuje posvet in pregled pri zdravniku”

Na objavljeno telefonsko številko smo poklicali in oglasil se je moški, ki se je predstavil kot Vladimir Posega, specialist za izbiro tretmajev. Na vprašanje, za katero podjetje dela in kdo je odgovorna oseba v njem, nam ni želel odgovoriti. Prav tako se mu trditev, da “…vsi, ki nosijo PureSoundPulse, v trenutku začnejo vse slišati odlično,” ni zdela problematična. Za vsa vprašanja nas je preusmeril na elektronski naslov contactsi@globalreversed.com, od koder v sedmih dneh nismo dobili nobenega odgovora. Podobne oglase je kot zavajajoče že večkrat komentirala specialistka otorinolaringologinja prof. dr. Saba Battelino, ki smo jo tudi tokrat prosili za mnenje. “Tak oglas je lahko celo škodljiv za slaboslišne osebe, saj jih lahko zavede, da zaradi slabega sluha ne obiščejo zdravnika, si nabavijo pripomoček, ki se reklamira, in tako se lahko spregleda nevarna bolezen,” je povedala. “V naša prizadevanja o izločanju zavajajočih in za zdravje škodljivih oglasov smo že vključili tudi zdravstveni in tržni inšpektorat; vedno je bil zaključek, da: ‘podjetje, ki je oglas naročilo in plačalo ni registrirano v Sloveniji in da zanjo slovenski pravni predpisi ne veljajo’,” je razočarana dr. Battelino, ki je opozorila, da je izguba sluha simptom, ki potrebuje posvet in pregled pri zdravniku.

Medijska hiša Delo spornega oglasa ne bo več objavljala

“Neizpodbitno dejstvo je, da univerzalnih pripomočkov za sluh ni in zato tudi ta “slušni ojačevalec” ne rešuje nobenih resnih težav ob izgubi sluha ampak načrtno zavaja uporabnike z namenom ustvarjanja nepoštenega dobička. Zato je tudi takšno javno reklamiranje nepošteno, da ne rečem skrajno sramotno za resen slovenski časopis, ki je včasih sam opozarjal in ozaveščal javnost, da pri izgubi sluha ne pomagajo nobene čudežne kapljice in čudežni pripomočki,” je bil ogorčen Horvat, ki je medijsko hišo Delo pozval, naj oglas umakne. Z Dela so pojasnili, da so po prejemu in pred objavo spornega oglasa naročnika opozorili, da je v skladu s slovensko zakonodajo kot oglaševalec odgovoren za resničnost in točnost oglaševalskih trditev. “Pri tem smo kot problematično med drugimi izpostavili tudi navedbo, da vsi, ki nosijoPureSoundPulse, v trenutku začnejo vse slišati odlično,” so zapisali. Podjetje TPW Group sp z.o.o. so izrecno opozorili na določbe Zakona o medicinskih pripomočkih (ZmedPri) in predlagali črtanje določenih navedb v oglasu. “Ker je naročnik vztrajal, da so vse z naše strani izpostavljene navedbe v oglasu resnične in da držijo, ter da za vse oglaševane vsebine prevzema odgovornost, kar nam je v odgovoru na naše opozorilo tudi pisno potrdil, smo oglas na naročeni datum tudi objavili,” so pojasnili na Delu. Kljub temu, da so na ta način izkazali vso dolžno skrbnost, ki se od medija zahteva po zakonu, se je vodstvo medijske hiše Delo odločilo, “da tega oglasa v naših medijih ne bomo več objavljali.”

Primer obravnavata JAZPM in Slovenska oglaševalska zbornica

S Slovenske oglaševalske zbornice so nam sporočili, da je bil pred Oglaševalskim razsodiščem že sprožen postopek pritožbe zoper predmetno oglaševanje. “Po sprejemu razsodbe Oglaševalskega razsodišča v predmetni zadevi in poteku roka za ugovor zoper razsodbo, v primeru vložitve ugovora pa po sprejemu razsodbe o ugovoru zoper razsodbo razsodišča, bo razsodba postala javna.” Na Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) pa so na podlagi 1. 7. 2024 prejete prijave v zvezi z oglaševanjem zadevnega “slušnega ojačevalnika” uvedli izredni inšpekcijski nadzor. “V času trajanja inšpekcijskega postopka vam konkretnejših informacij ne moremo podati. O izvedenih ukrepih vas bomo obvestili po zaključenem inšpekcijskem postopku.” O čemer bomo poročali tudi na Dostopno.si.

Ana Vojnović Zorman

14. 8. 2024, Posodobitev članka z RAZSODBO OGLAŠEVALSKEGA RAZSODIŠČA

RAZSODBA OGLAŠEVALSKEGA RAZSODIŠČA ŠT. 416 / 14. 8. 2024

POVZETEK PRITOŽBE

Oglaševalsko razsodišče je prejelo pritožbo potrošnika zoper oglaševanje družbe TWT Group SP., z.o.o.. Pritožnik meni, da oglaševalec s svojim oglaševanjem krši načela poštenosti, resničnosti in načelo odgovornosti do družbe in posameznikov Slovenskega oglaševalskega kodeksa. Poleg tega pa krši tudi določila 10. člena SOK, ki opredeljuje omalovaževanje in določila 21. člena SOK, ki ureja oglaševanje zdravil in medicinskih pripomočkov. 

Vlagatelj je pritožbo utemeljil kot sledi:

  • Navedbe oglaševalca so neresnične, zavajajoče in ne odražajo dejanskega stanja glede rehabilitacije ob izgubi sluha.
  • Medij, v katerem je bil objavljen oglas, krši oglaševalski kodeks v več segmentih, kar je skrajno neodgovorno do potrošnikov in družbe.
  • Oglas krši 3. člen kodeksa, saj na nepošten način zavaja potrošnike o nekih čudežnih učinkih, ki v praksi niso izvedljivi, krši 4. člen kodeksa, saj povsem neutemeljeno navaja neke čudežne učinke brez navedbe konkretnih podatkov in krši 5. člen kodeksa, ker pavšalno navaja in diskreditira obstoječi in uveljavljen sistem ZZZS, ki vsem uporabnikom v Sloveniji omogoča kvalitetno in strokovno obravnavo. Poleg tega krši tudi 7. člen kodeksa, ker je tako zavajajoče in škodljivo oglaševanje neodgovorno tako do družbe kot tudi uporabnikov z izgubo sluha, prav tako pa krši tudi 10. člen kodeksa, ker omalovažuje in diskreditira obstoječi sistem v Republiki Sloveniji glede pridobitve medicinskega pripomočka pri uradnih dobaviteljih s koncesijo ZZZS. Nenazadnje takšno zavajajoče oglaševanje krši tudi 21. člen kodeksa, saj namerno zavaja potrošnike in uporabnike s pretiravanjem o nekih čudežnih učinkih, kar v praksi dejansko ni možno, saj vsak uporabnik potrebuje individualne nastavitve in ravno zaradi te specifike lažno reklamirani univerzalni medicinski pripomočki v praksi nimajo nobenega realnega rehabilitacijskega niti terapevtskega učinka.

POVZETEK ODGOVORA OGLAŠEVALCA

Tako oglaševalec, družba TWT Group SP., z.o.o., kot medij objave oglasa, Slovenske novice, na pritožbo nista odgovorila.

DOLOČILA SLOVENSKEGA OGLAŠEVALSKEGA KODEKSA

Člen 3 POŠTENOST 

3.1 

Oglaševanje ne sme biti zasnovano in oblikovano tako, da bi zlorabljalo zaupanje potrošnikov, izkoriščalo njihovo pomanjkljivo izkušenost oziroma znanje ter jih s tem zavajalo. 

3.2

Vse ključne dejavnike v oglasu, ki bi lahko vplivali na odločitev potrošnikov, je treba jasno navesti. 

3.3

Oblikovanje in način predstavitve morata zagotoviti, da je oglaševanje jasno in lahko razumljivo. V primeru, da vsebuje opombe ali drobni tisk, morajo biti ti dovolj veliki, opazni in berljivi. Kjer je to potrebno, naj bodo povezani z ustreznim delom glavnega besedila.

Člen 4 RESNIČNOST 

4.1 

Oglaševanje mora biti zavezano resnici. Ne sme vsebovati trditev ali zvočnih in vizualnih predstav, ki zavajajo ali bi lahko zavedle potrošnika z neresničnostjo, dvoumnostjo, s pretiravanjem, z zavajajočo opustitvijo ipd.. Zlasti to velja, kadar se nanaša na namen in uporabnost izdelka, njegovo sestavo, geografsko poreklo in druge za potrošnika bistvene informacije. 

4.2 

Pretiravanja, katerih namen je zabavati ali zbujati pozornost, so dovoljena le, če je jasno, da gre za humor, parabolo ali očitno pretiravanje, ne pa za dejstvo, ki ga je treba sprejeti kot tako. 

4.3 

Oglaševalci lahko izrazijo svoje mnenje o čemer koli, tudi o lastnostih ali zaželenosti svojih izdelkov, a le pod pogojem, da je jasno, da izražajo svoje mnenje in ne dejstev. Trditve, ki presegajo subjektivna mnenja, so predmet dokazljivosti, kakor je opredeljeno v 5. členu.

Člen 7 ODGOVORNOST DO DRUŽBE IN POSAMEZNIKOV 

7.1 

Oglaševanje mora biti v skladu z zahtevami kulturnega okolja. Ne sme iritirati z napadalnostjo in neokusnimi prijemi, prizori, izrazi itd.. 

7. 2 

Oglaševanje ne sme brez upravičenega razloga povzročati občutka strahu ali stiske. Oglaševalci naj ne uporabljajo šokantnih trditev, vizualnih in zvočnih predstavitev zgolj zaradi zbujanja pozornosti. Zbujanje občutka strahu ali stiske je upravičeno samo, če spodbuja preudarno vedenje ali poskuša preprečiti nevarna ali nepremišljena dejanja. 

7. 3 

Oglaševanje ne sme odobravati ali spodbujati nevarnih dejanj in omalovaževati varnosti, še posebej, če je namenjeno otrokom in mladostnikom. Oglaševanje ne sme vsebovati vizualnih prikazov ali kakršnih koli drugačnih opisov potencialno nevarnih ravnanj ali situacij, ki ne upoštevajo varnosti ali zdravja, če jih ne upravičujejo izobraževalni ali socialni dejavniki. 

7. 4 

Oglaševanje ne sme vsebovati ničesar, kar bi utegnilo sprožiti nasilje ali nesocialno vedenje, nadlegovanje, telesne poškodbe ali poškodbe lastnine. Še zlasti ne sme uporabljati motivov kakršnih koli oblik nasilja in vandalizma, zdravju škodljivih in nehigieničnih navad ter neodgovornega vedenja (npr. kajenja, pijančevanja, kraje, uživanja mamil ipd.) na način, da te pojave spodbuja oziroma neposredno ali posredno odobrava. 

7. 5 

Oglaševanje ne sme omalovaževati zgodovinskih in kulturnih spomenikov, dogodkov in manifestacij ter državnih simbolov. 

7. 6

Ena temeljnih značilnosti slovenskega kulturnega okolja je posebno skrben odnos do slovenskega jezika. Ta pozornost naj velja tudi pri rabi v oglaševanju, zlasti, ko uporabljamo knjižni jezik. V razumnih mejah naj bo to upoštevano tudi pri zemljepisnih narečjih ali interesnih govoricah. Še posebej pisna beseda mora biti v skladu s slovensko jezikovno normo.

Člen 10 OMALOVAŽEVANJE 

10.1 

V oglaševanju ni dovoljeno nepošteno in neobjektivno napadati ali razvrednotiti drugih izdelkov oz. blagovnih znamk, oglaševalcev ter njihovih oglasov ali si prizadevati, da bi jih izpostavili zaničevanju ali posmehu. 

10.2 

Primerjalne trditve so sicer dovoljene, vendar oglaševanje, ki vsebuje primerjave s prepoznavnimi konkurenti ali z njihovimi izdelki, ne sme razvrednotiti ali očrniti izdelkov, blagovnih znamk, trgovskih imen, drugih razpoznavnih znakov, dejavnosti ali poslovnih okoliščin konkurenta. 

Člen 21  ZDRAVILA IN MEDICINSKI PRIPOMOČKI 

21.1 

Oglaševanje zdravil in medicinskih pripomočkov je dovoljeno v primerih in pod pogoji, kot so opredeljeni v veljavnih predpisih. 

21.2 

Oglaševanje zdravil mora vsebovati opozorilo, kot ga predvidevajo veljavni predpisi. 

21.3 

Oglaševanje zdravil lahko govori le o odpravi oz. omilitvi zunanjih znakov bolezni, ne sme pa trditi, da zdravila odpravljajo tudi prave vzroke bolezni, razen če taka trditev nedvoumno izhaja iz registracijske dokumentacije in dovoljenja za promet z zdravilom. 

21.4 

Oglaševanje zdravil ali medicinskih pripomočkov mora spodbujati njihovo smotrno uporabo. Oglaševani izdelki morajo biti predstavljeni objektivno in brez pretiravanja o njihovih lastnostih. 

21.5 

Oglaševanje zdravil in medicinskih pripomočkov mora biti izvedeno tako, da je oglaševalski značaj informacije jasno prepoznaven in da je izdelek nedvoumno predstavljen kot zdravilo oziroma kot medicinski pripomoček. 

21.6 

Oglaševanje zdravil in medicinskih pripomočkov za splošno znane bolezni ne sme uporabljati znanstvenih izrazov, ki niso splošno znani.

RAZSODBA

Oglaševalsko razsodišče je primer obravnavalo 14. avgusta 2024 ter sprejelo razsodbo:

Pritožba je utemeljena.

Oglaševalsko razsodišče poziva oglaševalca k prenehanju objavljanja oglaševanja, na katerega se nanaša pritožba, do njegove uskladitve z določili Slovenskega oglaševalskega kodeksa (SOK).

O b r a z l o ž i t e v:

Oglaševalsko razsodišče je na podlagi ogleda oglaševanja, na katerega se pritožba nanaša ter navedb v pritožbi presodilo, da oglas družbe TWT Group SP., z.o.o. za slušne aparate Pure Sound Pulse krši načelo poštenosti iz 3. člena Slovenskega oglaševalskega kodeksa, načelo resničnosti iz 4. člena SOK, načelo odgovornosti do družbe in posameznikov iz 7. člena SOK in določila 21. člena SOK, ki urejajo oglaševanje zdravil in medicinskih pripomočkov.

Uporabljeni navedbi »brez obiska ordinacij« in »vsi, ki nosijo Pure Sound Pulse, v trenutku začnejo vse slišati odlično« ustvarjata zavajajoč vtis, da uporaba oglaševanega izdelka lahko nadomesti pregled pri zdravniku in pridobitev natančne diagnoze s strani strokovno usposobljene osebe ter primerno vrsto in nastavitve slušnega aparata glede na individualno opredeljeno diagnozo. Oglaševanje predmetnega izdelka je torej zasnovano na način, ki spodbuja samo-diagnosticiranje in samozdravljenje resnih bolezenskih stanj. Zato predmetno oglaševanje zavaja potrošnike na način, da izkorišča njihovo pomanjkljivo znanje in zaupanje ter izkorišča njihovo stisko, saj gre v primeru oseb s slabšim sluhom za ranljivo skupino ljudi, ki so po demografski sestavi pretežno višje starosti. Predmetno oglaševanje zato krši določila 3.1. in 4.1. 

Ker oglaševalec s pristopom k predstavitvi izdelka in z uporabljenimi trditvami ustvarja zavajajoč vtis, da medicinski pripomoček predstavlja alternativo obisku zdravnika, oglaševanje krši tudi določila 7.2. člena SOK. Z vidika zdravja pa vsaj posredno spodbuja nevarno dejanje samozdravljenja tudi v primeru resnih zdravstvenih težav, ki zahtevajo strokovno obravnavo in zdravljenje. To pa ni v skladu z določili 7.3. člena SOK. Gre za pristop, ki je neodgovoren do potrošnikov in družbe kot celote, opustitev zdravljenja s strani strokovnjakov pa ima lahko resne posledice za zdravje. Poleg tega je navedba iz predmetnega oglasa »vsi, ki nosijo Pure Sound Pulse, v trenutku začnejo vse slišati odlično« tudi v nasprotju z določili 3., 4.1. in 21.4. člena SOK, ki zapoveduje, da morajo biti oglaševani medicinski pripomočki predstavljeni objektivno in brez pretiravanja o njihovih lastnostih.

Oglaševalsko razsodišče                   

Jaka Repanšek, predsednik  

Povezava do razsodbe:
https://www.soz.si/razsodbe/razsodba-oglasevalskega-razsodisca-st-416-14-8-2024

Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
4.9
Na podlagi 1827 ocen
×
js_loader