Slusni-aparati-oblike-bte-ric-ite-cic-audio-bm-statistika-trendi

OBLIKE SLUŠNIH APARATOV – TRENDI

V tem članku si bomo ogledali preference in izbiro oblik slušnih aparatov v ZDA, kot jih prikazujejo zgodovinske statistike Hearing Industries Association (HIA) in ocene revije The Hearing Review.

Razvoj oblikovnih izvedb slušnih aparatov (1991–2020)

Slika spodaj prikazuje statistiko oblik slušnih aparatov v zadnjih 30 letih, od leta 1991 do vključno leta 2020. Takoj opazimo prevlado modelov vušesnih oblik – in-the-ear (ITE), in-the-canal (ITC) in completely-in-the-canal (CIC) do sredine 2000-ih. Po meri izdelani (in nekateri standardni) ITE in ITC aparati so leta 1991 predstavljali kar 81 % ameriškega trga slušnih aparatov, medtem ko so tradicionalni zaušesni slušni aparati behind-the-ear (BTE) predstavljali preostalih 19 %.

Slusni-aparati-oblike-bte-ric-ite-cic-statistika-audio-bm

Miniaturizacija vezij in uvedba cink-zračnih baterij je sredi 90. let omogočila razvoj modelov CIC, ki so hitro postali priljubljeni med uporabniki, ki so iskali čim bolj “nevidne” slušne aparate. Delež CIC aparatov je narasel z 7 % v letu 1994 na 23 % v letu 2001. Leta 1996, ko so bili predstavljeni prvi digitalni slušni aparati, je bilo v ZDA kar 85 % vseh prodanih aparatov tipa ITE in CIC. Ti odstotki so ostali dokaj stabilni do leta 2002, čeprav sta ITE in CIC zaradi kozmetičnih prednosti še naprej pridobivala na priljubljenosti.

Čeprav so bili usmerjeni na voljo že pred prehodom v novo tisočletje, je razvoj naprednejših sistemov v zaušesnih – BTE slušnih aparatih s kombinacijo neusmerjenih in usmerjenih mikrofonov (npr. Phonak AudioZoom BTE iz leta 1994) pokazal, kako lahko tovrstna tehnologija izboljša razumevanje govora v hrupu in splošno zadovoljstvo uporabnikov. Zaušesna – BTE oblika je bila prav tako glavna – in pogosto edina – izbira za ljudi s težjimi stopnjami izgube sluha, ki so potrebovali več ojačanja in večje baterije.

V začetku 2000-ih se je zgodila velika sprememba s predstavitvijo zaušesnih modelov s slušalko v sluhovodu (ušesu) RIC/RITE – kar je napovedovalo prihodnjo revolucijo RIC modelov z odprto prilagoditvijo.

Slusni-aparati-oblike-bte-ric-ite-cic-audio-bm

Slušni aparati s slušalko v sluhovodu – RIC, kot prelomna tehnologija

Kot je bilo poudarjeno v članku iz junija 2014 v The Hearing Review z naslovom “The RIC as a Disruptive Technology” (RIC kot prelomna tehnologija), je tanka žična tehnologija RIC korenito spremenila proces izbire slušnih aparatov. V samo desetih letih so RIC modeli z dominirajočimi ušesnimi vložki v obliki kupol prehiteli druge oblike slušnih aparatov. Hkrati so tudi tradicionalni zaušesni slušni aparati – BTE aparati hitro pridobivali tržni delež od leta 2002 dalje, verjetno zaradi spoznanja v stroki, da ponujajo izboljšane digitalne funkcije ter zaradi popularnosti odprtih prilagoditev in uvedbe tankih cevk ter ušesnih vložkov v obliki kupol.

Slusni-aparati-oblike-bte-ric-ite-cic-trendi-audio-bm

Do leta 2013 so zaušesni BTE modeli skupaj z RIC/RITE predstavljali skoraj tri četrtine (74 %) ameriškega trga slušnih aparatov.

Leta 2020 so, kot prikazuje tortni diagram (slika azgoraj), zaušesni BTE modeli predstavljali 87 % trga, pri čemer so RIC modeli obsegali kar 79 % vseh prodanih slušnih aparatov v ZDA, medtem ko so tradicionalni BTE modeli predstavljali 8 %. Preostalih 13 % so sestavljali ITE.

Kaj sledi?

Ali bodo slušni aparati s slušalko v sluhovodu – RIC modeli še naprej prevladovali pri izbiri in prilagajanju slušnih aparatov v ZDA in drugje v razvitem svetu? Trenutno ni znakov, da bi zaušesni RIC slušni aparati izgubljali tržni delež. Sledijo jim klasični zaušesni modeli BTE. Pri obeh oblikovnih izvedbah je velik trend to, da nimajo več baterij za enkratno uporabo, ampak imajo vgrajen akumulator za ponovno polnjenje. Običajno jih imenujemo “polnilni slušni aparati“.

Razvoj slušnih tehnologij in profesionalna prodaja slušnih aparatov se premika v smeri večje izbire tako oblikovnih slogov kot tehnoloških ravni. Slušni aparati tudi novejših tehnologij in vseh oblik so vsem dostopni in cenovno ugodni, v AUDIO BM mnogi celo brez doplačila.

Več o slušnih aparatih: https://www.audiobm.si/slusni-aparati/

Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
4.9
Na podlagi 1871 ocen
×
js_loader