KORISTNI NASVETI ZA SLUŠNE APARATE

Nabava oz. zamenjava slušnega aparata

Naglušnim osebam, ki že nosijo slušni aparat in tistim, ki ga šele bodo uporabljali, zdravstveno zavarovanje krije nakup osnovnega slušnega aparata vsakih 6 let. V tem obdobju pride na področju slušnih aparatov do precejšnjih izboljšav in novosti, poleg tega pa se nam sluh s časom lahko spremeni. Iz teh razlogov je zamenjava slušnega aparata po tem obdobju običajno priporočljiva. Na izbiro in uravnavanje slušnega aparata pomembno vpliva vrsta in stopnja naglušnosti, življenjski slog osebe ter tudi pričakovanja in motorične sposobnosti.

Lastnosti sodobnih slušnih aparatov

Novejši slušni aparati so enostavni za uporabo saj je veliko funkcij samodejnih, kot npr. prilagajanje glasnosti, poudarjanje govora, zmanjševanje hrupa, preprečevanje piskanja in samodejno preklapljanje akustičnih programov v različnih slušnih okoljih. Veliko novosti je tudi na področju brezžičnega povezovanja z bodisi mobilnim telefonom, televizijo ali radiem. Pri nekaterih modelih ni več potrebno menjavanje baterij saj vsebujejo akumulatorsko baterijo, ki jo preko noči enostavno napolnite.

Privajanje na nove slušne aparate

Ko začnemo uporabljati nove slušne aparate, je potreben določen čas, da se možgani prilagodijo na zvok. Menjava slušnih aparatov za sodobnejšo različico omogoča boljše, ostrejše in čistejše zaznavanje zvoka, a na te spremembe se je potrebno pripraviti in biti potrpežljiv. Dejstvo je, da poslušamo z ušesi in slišimo z možgani. Vaš pozitiven odnos in odločnost za boljše razumevanje sta ključnega pomena za vaš uspeh. Vsak dan pojdite korak dlje in trenirajte poslušanje s slušnimi aparati v različnih situacijah.

Pomen osebnega svetovanja in slušnega akustika

Končni uspeh je odvisen tako od slušnega akustika, slušnega aparata, kot samega uporabnika. Vsak uporabnik ima drugačne želje, potrebe in pričakovanja, v katerih okoliščinah naj bi se slušni aparat najbolje odrezal. Zelo pomembno je, da poiščete slušnega akustika, ki vam bo znal prisluhniti, pravilno svetovati in pomagati na vseh korakih.

Pomen podpore družine in prijateljev

Če kdo od vaših bližnjih izgublja sluh, mu lahko pomagate na več načinov. Vzpodbujajte ga pri odločitvi, da preveri svoj sluh in poskrbi zanj. Sledite tudi naslednjim nasvetom za komuniciranje z naglušno osebo:

• najprej pridobite pozornost

• govorite jasno in ne prehitro

• po potrebi uporabite sopomenko

• naj se jasno vidi obraz in usta

• govor z manjše razdalje omogoča boljše razumevanje.

Kdaj je čas za slušni aparat?

Če nastopi naglušnost, ki že moti komunikacijo, velja pravilo: prej kot se rehabilitacija s slušnim aparatom prične, hitrejše je privajanje in boljša bosta slišnost ter razumevanje govora.

Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
4.9
Na podlagi 1833 ocen
×
js_loader