KDAJ JE ČAS ZA SLUŠNE APARATE?
Spoznajte nekaj vsakdanjih znakov, ki vam lahko pomagajo oceniti ali potrebujete pomoč.
- Slabo razumete govor v hrupnem okolju – v restavracijah ali na sestankih?
- Težko sledite pogovoru v skupini ljudi?
- Sogovornika večkrat prosite, da ponovi?
- Sogovornika med pogovorom gledate v usta (po vsej verjetnosti se trudite brati z ustnic)?
- Se izogibate družbi v kateri ste včasih uživali, ker vas skrbi, da pogovoru ne boste sledili?
- Poslušate televizijo in radio pri visoki glasnosti?
V primeru, da ste le na nekaj vprašanj odgovorili z da, vam svetujemo obisk strokovnjakov za sluh. Brez skrbi, vse je preprosto.
Naredite prvi korak
Skupaj s strokovnjaki boste najbolje ugotovili ali slišite slabše in skupaj poiskali rešitve za boljši sluh in boljše življenje.
Obstaja več vrst strokovnjakov, katere boste srečali na poti do boljšega sluha.
Avdiometristi in defektologi
Avdiometristi so izučeni v merjenju slušnega praga in drugih preiskav sluha. Defektologi svetujejo glede komuniciranja in svetujejo tudi glede slušnih aparatov in ostalih slušnih pripomočkov.
Slušni akustiki
Slušni akustiki so strokovnjaki za slušne aparate. Na podlagi ORL dokumentacije in slušnih potreb/življenjskega stila uporabnikov izbirajo in prilagajajo slušne aparate in ostale slušne pripomočke. Nekateri slušni akustiki so usposobljeni tudi za izvajanje določenih meritev sluha.
ORL specialisti
ORL specialisti so zdravniki, ki so specializirani za diagnosticiranje in zdravljenje bolezni ušes, nosu in žrela. ORL specialist ugotovi ali je potrebno vašo naglušnost reševati operativno, z zdravljenjem, ali s slušnimi aparati.
Zakaj ukrepati?
Lahko z uporabo slušnega aparata še odlašam, čeprav opažam znake za naglušnost?
Zveni privlačno, vendar so tu trije razlogi proti:
- MOŽGANI VAM BODO HVALEŽNI
Dlje kot boste čakali, težje se bodo vaši možgani privadili uporabi slušnih aparatov in ponovnem prepoznavanju določenih zvokov. Zgodnja uporaba slušnih aparatov zagotavlja več možnosti, da se bodo vaši možgani privadili in ponovno prepoznali zvoke, ki jih že dolgo niste slišali. - ŽIVLJENJE JE BOLJŠE Z DOBRIM SLUHOM
Raziskave sveta National Council of Aging kažejo, da uporabniki slušnih aparatov opažajo izboljšanje na področju kvalitete življenja, počutja, občutka samostojnosti, družbenega življenja in tudi spolnega življenja. - NAGLUŠNOST JE POVEZANA Z DEMENCO
Študija univerze John Hopkins in inštituta National Institute on Aging ugotavlja, da imajo naglušni starostniki, ki slušnih aparatov ne uporabljajo, veliko več možnosti za razvoj demence v primerjavi s tistimi, ki slušne aparate uporabljajo redno. Raziskovalci trdijo, da uporaba slušnih aparatov lahko pomaga.
NE SPREGLEJTE