IZOBRAŽEVALI SMO SE NA AKADEMIJI ZA SLUŠNE AKUSTIKE, LÜBECK, NEMČIJA

UDELEŽBA NA MEDNARODNEM IZOBRAŽEVANJU V LÜBECKU ZA PRILAGANJE SLUŠNIH APARATOV OTROKOM

Poklic slušnega akustika zahteva od posameznika zelo širok nabor spretnosti in posebna znanja za delo s strankami. Ker se tehnologija in nova dognanja hitro razvijajo in spreminjajo, moramo temu trendu slušni akustiki slediti. S tem namenom se v AUDIO BM redno udeležujemo posebnih treningov za pridobivanje novih znanj. Tokrat smo se udeležili izobraževanja na temo Pediatric fitting of hearing aid oz. po slovensko, Prilagajanje slušnih aparatov otrokom.

Izobraževanje je potekalo v Lübecku, v Nemčiji, na priznani šoli za slušne akustike. Gre za zelo pomembno mednarodno izobraževanje, saj se ga udeležijo le povabljeni iz celega sveta in v AUDIO BM smo zelo počaščeni, da smo lahko bili del te zgodbe.

Sola-slusne-akustike-Lubeck-Nemcija-ugotavljanje-sluha-otrokom-CERTIFIKAT-AUDIO-BM-David-Koper-Capodistria

 

Prilagajanje slušnih aparatov otrokom je zelo pomembna tema, saj za razliko od nastavljanja slušnih aparatov odrasli osebi, pri otroku nimamo povratne informacije, ali je nastavitev primerna. Zato se pri nastavljanju slušnih aparatov otroku poslužujemo drugačnih prijemov.

Prvi del izobraževanja je bil namenjen različnim načinom merjenja sluha, tu je bil predvsem poudarek na tem, kako skozi igro otroka motiviramo in mu izmerimo sluh. Čeprav se to mogoče sliši enostavno, gre v resnici za zelo zahteven postopek, saj je otroka potrebno motivirati in skozi učenje naučiti, kako se odzvati na zvok pri meritvi. Včasih se lahko zgodi, da otrok enostavno ni pri volji in je potrebno obravnavo preložiti na naslednjič. Slušni akustiki smo imeli možnost preizkusiti pridobljeno znanje v praksi na pacientih. Za ta sklop smo imeli udeležence, ki so bili stari od enega pa do štirih let.

V nadaljevanju smo pogledali vlogo ušesne vložke ali »olive«, kot ji rečemo v našem žargonu. Pogledali smo različne tehnike jemanja odtisa, različne materiale in na kaj je potrebno biti pozoren pri izdelavi olive. Najbolj zanimiva je bila izjava, ki je v nasprotju s trenutnim prepričanjem v stroki, da se otrokom od 3. ali 4. leta starosti naprej lahko predpisuje trde olive namesto mehkih, saj so le te boljše za otroke. Do sedaj je prevladovalo mišljenje, da so mehke olive za otroke bolj primerne zaradi varnosti in udobja (udarec z žogo v glavo, poškodbe … ), medtem ko je mišljenje strokovnjakov iz Lübecka, da objektivno gledano ima trda oliva več prednosti kot mehka, izpostavili so pa dve: boljši zvok in lažje čiščenje.

Predstavili so nam tudi naprave za Real Ear Measurement (Meritve v naravnem ušesu), katere slušnemu akustiku omogočijo najboljšo boljšo kontrolo danega ojačenja slušnega aparata (ang. Gain) tik ob bobniču. Tovrstne naprave zaenkrat uporablja le okrog 20% slušnih akustikov v Nemčiji. Pobuda je, da se takšne naprave uporablja pri vsakem prilagajanju slušnega aparata.

Predavanja smo zaključili s temo »Pristop do pacienta«, kjer smo v delavnici odprli diskusijo na to, kaj pacient pričakuje pri prvem obisku pri slušnem akustiku. Zaključek diskusije je ta, da je pomembna strokovnost, znati prisluhniti težavam, dati informacije, pomagati in usmerjati.

Če potegnemo črto, smo s tem izobraževanjem dopolnili naše že bogato znanje z novimi, najmodernejšimi prijemi iz naše stroke in prepričani smo, da bomo lahko še boljše pomagali tistim, ki potrebujejo našo strokovno pomoč.

David Olenik Vivoda 

Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
4.9
Na podlagi 1791 ocen
×
js_loader