Boris-Kopitar-Oddaja-Prisluhnimo-tisini-audio-bm-slusni-aparati

HRUP UNIČUJE SLUH, prof. dr. METODA DODIČ FIKFAK, BORIS KOPITAR …

PRISLUHNIMO TIŠINI, IZOBRAŽEVALNO-SVETOVALNA ODDAJA

Predvajano 20. marca 2021, RTV SLO 1
Dolžina oddaje: 14 min, 40 sek

Ste vedeli, da je le sedem minut in pol dovolj, da si s sedenjem ob zvočniku lahko trajno poškodujete sluh? Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je od približno 466 milijonov ljudi z okvarjenim sluhom 34 milijonov otrok mlajših od 15 let. In kar 37 odstotkov teh otrok ponavlja vsaj en razred v šoli. Napovedi so še pretresljivejše. Kar 1,1 milijarde mladih, starih od 12 do 35 let, je v nevarnosti, da si zaradi hrupa v vsakdanjem življenju trajno poškoduje sluh. Skrb vzbujajoč podatek je tudi, da spada poklicna naglušnost med najpogostejše poklicne bolezni povsod v svetu. Če smo na območju povečane jakosti zvoka, izberemo takšno zaščito sluha, ki najbolje ustreza trenutnim razmeram.

Če opazite poslabšanje razumevanja pri komunikaciji, je pomembno izkoristiti kakovostno tehnologijo, ki je na voljo. Ker ima naglušnost nevarno vlogo pri hitrejšem nastanku demence in resnih duševnih obolenj, je uporaba slušnih aparatov rešitev, ki je marsikomu spremenila življenje. Tudi Borisu Kopitarju, ki ima v skoraj 40-letni glasbeni karieri za seboj okrog 1000 koncertov. 

Boris pove: »Ko sem bil pri ansamblu Kovinarji, narodno zabavnem ansamblu s katerim sem prvič pel, smo bili čisto navadni amaterji. V roki sem držal mikrofon, na katerega je z leve piskal klarinetist, z desne trobentar, pa še malo sem se držal proti harmonikarju, da se je njega kaj slišalo. Imeli smo samo en mikrofon. Vsi ti zvoki so bili v bistvu v dvorani kot je hala Komunalnega centra v Domžalah, kjer je bilo 2000 ljudi. Na recimo enem novoletnem praznovanju in to mora pustiti posledice. Ampak jaz se tega takrat niti slučajno nisem zavedal. Tako je z glasbenikom, ko uživa, ne razmišlja o posledicah. Ampak saj ne vem, če bi se to dalo omejiti, ker ne moreš reči ljudem, lepo prosim ali lahko malo bolj potiho vpijete.

Sam sebi ne priznaš, pa kaj, večina ljudi, ki jih poznam in slabo slišijo, rečejo: »jaz dobro slišim«. Pa jim rečem: Ali si ti tudi tičal v istem podjetju?« »Kaj, v kakšnem poletju?« In to je to. Tudi meni se je dogajalo. Besede sem narobe razumel, ker imam največjo okvaro v visoko tonskem spektru.

Ko so mi rekli vnuki, pa dedi, kaj imaš ti te risanke tako naglas, sem rekel, zame je v redu, pa so rekli, pa, dedi, to vpije. Potem je žena rekla, daj Boris ta poročila bolj potihem. In potem sem se odločil, da ne bom dal poročila bolj naglas, ampak bom dal sebe bolj naglas.

In kaj se da narediti, če izkoristiš tehnologijo, ki je na tem področju res napredovala še odkar imam aparate, že tretje leto teče. Tehnologija je že tako napredovala, da razmišljam še o kakšni dodatni pridobitvi. Res, da to stane. Ampak, jaz vedno rečem: tako je, ko kupujemo avto, pa rečemo, naj ima še take zavore, pa to in ono. Pri slušnih aparatih je enako, moraš vzeti dobro tehnologijo.

Vsem glasbenikom predlagam, pomagajte si tudi vi s tehnologijo, ki je na odrih na voljo, in nikar ne ponavljajte take napake, kot sem jo delal jaz. Morda vam pa ne bo treba imeti slušnih aparatov. Čeprav sem se jaz z njimi čisto sprijaznil in upam, da mi bodo še dolgo služili.

Oglejte si oddajo (od 9. minute dalje lahko prisluhnete osebni izkušnji Borisa Kopitarja).
Ogled oddaje >>

O oddaji Prisluhnimo tišini

Informativno-izobraževalna oddaja Prisluhnimo tišini se predvaja od leta 1979 in je druga najstarejša neprekinjeno predvajana oddaja.  Gledalcem prinaša ozaveščevalne vsebine s področja okvar sluha in izvirne avtorske vsebine iz življenja, dela, zakonodaje, kulturnega in športnega udejstvovanja gluhih, naglušnih in gluho-slepih. Upoštevajoč manjšinsko jezikovno kulturo gluhih, je oddaja opremljena s tolmačem in s podnapisi, da lahko njene vsebine nemoteno spremljajo osebe z okvaro sluha. Oddaja, ki nastaja v sodelovanju TV Slovenija in Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije, uresničuje pravico do obveščenosti oseb z okvaro sluha in enakovredne vključenosti v polnočutno okolje, obenem pa širšo slišečo javnost informira in ozavešča o posebnostih ranljive skupine invalidov sluha. Vse oddaje:

Pregled oddaj >>

Če se želite z Borisom Kopitarjem osebno pogovoriti in njegovi izkušnji s slušnimi aparati, ga lahko pokličete na telefon: 041 640 280.

Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
4.9
Na podlagi 1843 ocen
×
js_loader