AirPods-v-usesu-primerjava-RIC-slusni-aparati-AUDIO-BM

APPLE AIRPODS PRO 2 SLUŠALKE S FUNKCIJO SLUŠNEGA APARATA

Applove slušalke AirPods Pro 2 bodo predvidoma od jeseni imele novo funkcijo delovanja kot slušni aparat, vendar le za tiste, ki imajo blago do zmerno izgubo sluha.

Čeprav je novost pompozno predstavljena kot inovativna, za poznavalce tega področja temu ni tako. Vgrajene funkcije so že dlje časa prisotne v sodobnih slušnih aparatih, ki so za povrh še mnogo diskretnejši, različnih oblik in v Sloveniji celo dostopni preko naročilnice, tudi povsem brez doplačil – z zagotovljeno vso strokovno diagnostiko, oskrbo, servisom in seveda podporo usposobljenih slušnih akustikov tudi po nakupu.

Kar je odlično pri takih novicah je, da zagotovo prispevajo k zmanjševanju stigme, ki je na področju priznavanja naglušnosti in uporabe slušnih aparatov še vedno prisotna, čeprav mnogo manj kot pred le nekaj leti.

Novica je razveseljiva za tiste v ZDA, ki si pravi slušni aparat le stežka privoščijo. O tem smo že pisali v prispevku o OTC slušnih aparatih tukaj: https://www.audiobm.si/vse-o-slusnih-aparatih-preko-pulta-otc-hearing-aids-in-primerjava-s-profesionalnimi-slusnimi-aparati/

Tudi Applove slušalke sodijo v skupino OTC* slušnih pripomočkov.
* Over The Counter

Kaj je pravzaprav novega?

Apple je kot ponavadi pompozno napovedal, da bodo njihove slušalke pojačale zvoke in jih naredile jasnejše ter bolj razumljive. Uporaba strojnega učenja bo omogočila, da se slušalke prilagodijo okolici in v realnem času okrepijo zvoke, ki so pomembni, kot na primer govor v hrupnem okolju.

Za ljudi v državah, kjer nimajo dostopnih slušnih aparatov in imajo blago do zmerno izgubo sluha, bo ta tehnologija odlična in cenovno ugodna rešitev. Cena slušalk AirPods Pro 2 znaša 249 dolarjev, kar je bistveno manj od klasičnih slušnih aparatov, ki v ZDA lahko stanejo več tisoč dolarjev, zdravstvenega zavarovanja pa si tam mnogi ne morejo niti privoščiti.

Kot smo omenili v uvodu, funkcije, ki jih bodo vsebovale AirPods slušalke v profesionalnih slušnih aparatih sploh niso nove oz. jih imajo še več in so tudi bolj napredne.

Naštejemo le nekatere funkcije, ki jih že dlje časa imajo sodobni slušni aparati (tudi iz ponudbe AUDIO BM slušnih centrov):

  • natančna prilagoditev na sluh uporabnika
  • samodejno prilagajanje slušnim situacijam
  • poudarjanje govora
  • zmanjševanje hrupa
  • brezžična komunikacija med dvema slušnima aparatoma
  • brezžična povezava z drugimi napravami (telefon, tablica, televizija …)

Slušni aparati brez recepta DA ali NE

Vprašajmo se, ali je pametno posegati po slušnih aparatih brez opravljene diagnostike sluha? Odgovor je jasen: seveda NE. Zakaj?

Le zdravnik specialist ORL lahko na podlagi celovitega ORL pregleda (sem ne sodi le meritev sluha) poda indikacijo za uporabo slušnih aparatov. Pred dokončno izbiro jih predhodno tudi brezplačno testirate v domačem okolju.

Slušni aparati, ki so v Sloveniji dosegljivi vsem, so na voljo za vse stopnje izgub sluha, ne samo za blage do zmerne, kot je to primer za omenjene slušalke.

OMEJITVE SLUŠALK

Kratko trajanje baterije

Nekateri uporabniki slušnih aparatov so opozorili na težavo s kratko življenjsko dobo baterije, ki se pri slušalkah AirPods meri v urah, ne dneh, kot pri tradicionalnih slušnih aparatih. Uporabniki upajo, da bo Apple izboljšal življenjsko dobo baterije vsaj na osem ur, da bo uporaba bolj praktična za vsakodnevno uporabo.

Statistike uporabljanja slušnih aparatov, ki jih opravljamo v AUDIO BM kažejo, da večina uporabnikov slušnih aparatov le te uporablja večino dneva in ne manj kot 8 ur. Težko si predstavljamo, da bi naglušnim osebam rešitev, ki z enim polnjenjem ne zdrži vsaj en cel dan zagotavljala rešitev kot jo potrebujejo in pričakujejo.

Priložnostna uporaba slušnih aparatov ne daje optimalnih rezultatov, saj se le ob redni uporabi slušnih aparatov možgani ponovno navadijo na vse zvoke, ki so jih že pozabili in jih spet zmorejo zaznavati, poslušati in po potrebi tudi preslišati.

Slušalke niso primerne za vse

Applova najava slušalk s funkcijo slušnega aparata je prišla dve leti po tem, ko je FDA odobrila prodajo slušnih aparatov brez recepta. Od takrat lahko v Ameriki odrasli z blago do zmerno izgubo sluha kupujejo slušne aparate v trgovinah ali pri proizvajalcih na spletu brez obiska zdravnika.

Ko opravite test sluha, se vaše slušalke AirPods Pro spremenijo v za vas prilagojen slušni aparat, ki v realnem času okrepi določene zvoke, ki jih potrebujete, kot so deli govora ali elementi v vašem okolju,” je na predstavitvi pojasnil Desai.

Vendar takšni slušni pripomočki, ki so na voljo brez recepta, niso vedno rešitev za izgubo sluha. FDA še vedno zahteva, da osebe, mlajše od 18 let, kupijo slušni aparat na recept. Prav tako slušni aparati brez recepta niso rešitev za večjo izgubo sluha, navaja FDA.

Opaznost

Slušalke so neprimerno bolj opazne kot večina slušnih aparatov, še posebej tistih, ki imajo slušalko v sluhovodu (RIC). Zgovorna je naslovna fotografija in tudi fotografija spodaj.

Airpods-v-usesu-audio-bm-slusni-aparati

Slabša stabilnost v primerjavi s slušnimi aparati

Sodobni slušni aparati imajo ušesni vložek izdelan po meri oz. izbran iz širokega nabora kupol, da je rešitev optimalno prilagojena za sluhovod vsakega uporabnika. To pri slušalkah ni mogoče, saj se tukaj lahko izbere le kupolo iz zelo omejenega nabora vnaprej ponujenih možnosti.

Izbira oz. izdelava povsem prilagojenega ušesnega vložka je pomembna iz vsaj treh vidikov:

  • akustika – če je uho preveč ali premalo zaprto, je zvok lahko tako spremenjen in nenaraven, da je za uporabnika nesprejemljiv
  • stabilnost – slabša stabilnost poveča tveganje za izgubo slušalk, zato med uporabo med aktivnostmi ne moremo biti povsem sproščeni
  • udobje – oblika, ki ni povsem prilagojena sluhovodu, povzroča neudobje in preprečuje daljšo uporabo

AirPods Pro 2 z ne Applovimi napravami delujejo omejeno

Preko naprav, ki niso Apple ne boste mogli dostopati do vseh funkcij, ki jih slušalke ponujajo. Lahko jih boste uporabljali le kot osnovne slušalke Bluetooth®.

Bodo slušalke AirPods Pro 2 nadomestile slušne aparate?

Slušalke AirPods Pro 2 ne morejo nadomestiti medicinskih izdelkov med katere spadajo sodobni slušni aparati. Poleg tega srednje in težje izgube sluha ni mogoče reševati s slušalkami, ki so v glavnem narejene za poslušanje glasbe.

V primeru rahle izgube sluha so lahko AirPods Pro 2 v pomoč, vendar omejeno udobje in življenjska doba baterije govori proti uporabi teh slušalk kot slušnih aparatov.

Te slušalke so zagotovo odlične pri zmanjševanju predsodkov do priznavanja naglušnosti (delna izguba sluha) in do uporabe slušnih aparatov.

Za nekatere so lahko uvod v prave slušne aparate, ki uporabnikom z izgubo sluha dokazano nudijo največje koristi.

Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
4.9
Na podlagi 1842 ocen
×
js_loader