KAKO SE POGOVARJATI Z NAGLUŠNO OSEBO
Sporazumevanje z naglušno osebo je lahko oteženo, a ga preprosto lahko izboljšamo. V primeru, da imate v družini ali prijateljskem krogu naglušno osebo, je vaša podpora izredno pomembna.
V kolikor ima oseba slušne pripomočke, naj jih uporablja. Če jih potrebuje, a jih še nima, se o tem odkrito pogovarjajte in obiščite strokovnjake. Za slušne aparate mora biti najprej postavljena medicinska indikacija. Postopek za pridobitev slušnih aparatov >>
Naslednji nasveti vam lahko pomagajo pri pogovoru, olajšajo razumevanje in zmanjšajo morebitne frustracije na obeh straneh:
- če je oseba obrnjena stran od vas, se je najprej dotaknite, da pridobite njeno pozornost
- zmanjšajte hrup v ozadju
- govorite razločno in nekoliko počasneje
- tvorite kratke, preproste stavke
- če vas oseba ne razume, ponovite
- uporabite sopomenke
- osebo glejte v obraz
- med govorom imejte odkrita usta *
- vaš obraz naj bo obrnjen proti svetlobi
- ne kričite, govorite z normalnim glasom
- naj ne govori več oseb hkrati
* Kako je z odkrivanjem ust zaradi nošenja obraznih mask?
V Odloku o začasnih ukrepih za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe z novim korona virusom je z dne 3. 9. 2020 v 2. členu 2. točke zapisano:
“Pri neposredni komunikaciji z gluhimi, gluhonemimi in naglušnimi osebami se, ob upoštevanju zaščite vseh udeleženih, uporaba zaščitnih mask ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela obraza lahko začasno opusti, če je mogoče zagotoviti medosebno razdaljo več kot 2 metra, uporabo vizirja ali če komunikacija s temi osebami poteka za stekleno pregrado.“
Imate katerokoli vprašanje z našega področja (informativno testiranje sluha, slušni aparati, tehnični pripomočki za gluhe in naglušne, zaščita sluha …)?
Pošljite nam ga na email: info@audiobm.si in hitro vam bomo odgovorili.