PAMETNI SLUŠNI APARATI – APLIKACIJE IN POVEZLJIVOST
Kaj dobimo, ko povežemo slušne aparate s pametnim telefonom? Odgovor je – prvo generacijo pravih pametnih slušnih aparatov. Med seboj ju povežemo prek Bluetooth povezave in brezplačne aplikacije. Če med samimi aparati ni opaznih razlik, se aplikacije med seboj ponekod razlikujejo. Izpostavil bom nekaj opaženih prednosti in slabosti.
Brezplačne aplikacije
Aplikacija UNITRON REMOTE PLUS
vas pregledno vodi čez funkcije, k jih lahko upravljate ročno. Z nazornim drsnikom lahko uravnavate jakost ali aparate izklopite. Pregledno vam prikaže nabor aktivnih programov, med katerimi lahko izbirate. V tej novi različici je na voljo tudi drsnik, s katerim v programu TV Connector uravnavamo ravnovesje med zvokom iz okolice in televizije. Pohvale vredno je poglavje video navodil, s katerimi lahko razrešite začetniške tehnične probleme. Prostoročno telefoniranje deluje odlično, zvok klicočega slišimo jasno in kar v obeh ušesih. Prav tako je s prenosom avdio vsebin. Skratka – enostavna in pregledna aplikacija in udobna uporabniška izkušnja. Verjamem, da bo kmalu omogočenih še več funkcij, predvsem pogrešam možnost kreiranja in shranjevanja ročnih nastavitev v obliki novih programov.
Aplikacija MY PHONAK
v prvem koraku omogoča izklop in uravnavanje glasnosti, zelo všečno in uporabnikom prijazno pa je, da vas program za ročno prilagajanje najprej vpraša, kaj želite: več jasnosti ali več udobja? Vprašanje namreč zadane v bistvo razloga, da smo vstopili v program in da želimo spremembe. Omogoča nam ročno nastavljanje visokih, srednjih in basovski tonov, povečevanje osredotočenosti na govor in manipuliranje z dinamiko zvoka. Vsakič lahko nabor izbranih sprememb shranimo in poimenujemo v nov program. Tudi tu je povezljivost s telefonom, torej – prostoročno telefoniranje – brezhibna. Deluje tudi prenos audio vsebnin, kar pomeni, da lahko pregledujete zvočne posnetke in videe iz pametnega telefona z direktnim prenosom v vašo glavo. Odlično!
Aplikacija WIDEX EVOKE
vam poleg izklopa ali nastavitev glasnosti, omogoča uporabo izenačevalnika zvoka za natančnejše nastavitve. Z izvrstno funkcijo SaundSense Learn lahko sami ustvarjate programe po meri in jih personalizirate z imeni in osebnimi slikami. Odlična posebnost je možnost lokacijske detekcije slušnih aparatov, če jih slučajno ne najdete. Med pohvale dodajam zvočna opozorila v aparatih, ki so edino pri Widexu v slovenščini. Žal pa aplikacija še ne podpira prenosa audio vsebin iz sistema ANDROID, zato lahko zaenkrat te aparate uporabljate za prostoročno telefoniranje le uporabniki I-phonov (sistem IOS). A tudi tu verjamem, da gre samo za vprašanje časa.
Vse tri aplikacije omogočajo tudi ocenjevanje izkušenj. Predvidevam, da bo zapisovanje uporabnikovih izkušenj z aparati in povezljivost z slušnim tehnikom na daljavo, bistveno poenostavila njun odnos v prihodnosti. Akustik se bo lahko na vaše povabilo priklopil z oddaljenim pristopom, analiziral vaše pripombe, prilagodil aparate in obisk v slušnem centru ne bo več potreben. Vrhunsko.
Povezljivost s televizijo in drugimi zvočnimi napravami
Vsi trije prodajalci ponujajo tudi naprave – vmesnike za neposredno povezovanje slušnih aparatov s televizijskimi sprejemniki ali drugimi zvočnimi napravami. Tudi tu, podobno kot pri slušnih aparatih, nisem zaznal opaznih razlik. Vse tri naprave – Unitronov in Phonakov TV Connector, kot tudi Widexov TV Play – delujejo vrhunsko in omogočajo spremljanje filmov in drugih oddaj na zame novem in zares navdušujočem načinu.
TV Connector oz. TV Play je napravica, ki jo s kablom priklopite na vaš TV, z Bluetooth povezavo pa jo seznanite z vašima slušnima aparatoma. Od tu naprej, vse deluje avtomatsko. Ko se z slušnimi aparati v ušesih približate v doseg naprave (okrog 15 m), se avtomatično vklopi povezava in namesto družinskih članov, s katerimi ste se morda ravnokar pogovarjali, se vam v glavi zasliši glas Brucea Willisa, ali kogar pač spremlja trenutni program. Res, treba je kar nekaj izkušenj, da se izognete komičnim domačim situacijam.
Verjamem, da imamo doma zelo različne navade, tako da v tem primeru prednosti in motnje težko posplošujem v uporabne nasvete. Pri nas je TV sprejemnik pač eden od osrednjih elementov domovanja in ponavadi ga gleda več družinskih članov hkrati. Na naš pametni TV imamo v osrednjem bivalnem prostoru – dnevni sobi, priklopljen tudi zunanji »surround sistem«. Saj veste – to pomeni: en pilot za TV, en za kabelskega operaterja in en za zvočni sistem. Da ne govorim o tem, da si na zaslon vsi prenašamo tudi vsebine iz mobilnih telefonov, tablic, računalnikov… Skratka – s tem, da ste prek slušnih aparatov priklopljeni na zvok TV sprejemnika, vas izpostavlja temu, da z glasnostjo zvoka v vaši glavi upravlja mnogo rok.
Kakovost zvoka odtehta vse tehnične zaplete
Vse te zaplete odtehta kakovost zvoka in s tem kakovost celotne izkušnje gledanja televizije in tudi poslušanja glasbe. Izgovorjene besede v dialogih so zopet jasne in razločne, tuji in tudi domači jezik postaneta spet mnogo bolj razumljiva. Filmski efekti 3D prostorskega zvok v akcijskih filmih, kot je recimo prelet helikopterja, kjer je bilo prej za res dobro doživetje treba iskati pravo pozicijo na kavču, se zdaj odvija med ušesi v vaši glavi, brez vsakršnih motenj.
Kljub vsemu ne morem brez opažanja, da je sistem zaenkrat namenjen predvsem osebam, ki TV sprejemnik v glavnem gledajo sami. Povsem rešuje tisti očitek, da imate prenaglas nastavljeno glasnost. Še več, zvok je lahko izklopljen, slišite ga samo vi, v vaši glavi. No, in tu lahko nastopi tudi težava, saj se s tem nehote povsem odklopite iz družinskih odnosov, saj zdaj res ne slišite več, če vas kdo nagovarja. Pa tudi če, nimate hitre možnosti odklopa. Za vaše domače namreč ni nobene opazne razlike, ali ste priklopljeni, ali ne. S tem pa pridemo do situacije, da vam slušni aparati ne pomagajo več v njihovi poglavitni nalogi, to je bolje slišati, bolje razumeti in bolje komunicirati.
Če povzamem – tehnika že deluje vrhunsko, manjka le kakšna »user friendly« bližnjica za preklop in malo za šalo – morda še kakšna rdeča nadglavna lučka z opozorilom: »Pozor, ne slišim, zdaj poslušam televizijo!«. Sicer pa, tako kot še marsikatera tehnološka novost vnaša spremembe v naša življenja. In prednosti tudi v tem primeru zagotovo pretehtajo slabosti.
Peter Arčon, Informacijski center Varna starost®
Povezava do celotnega članka na portalu www.varnastarost.si >>