Nasveti-komunikacijo-naglusni-slusni-aparati-audio-bm-svetovanje

10 NASVETOV KAKO IZBOLJŠATI POSLUŠANJE

Slušni aparati so izjemno koristni slušni pripomočki, ki ljudem z izgubo sluha omogočajo, da bolje komunicirajo in uživajo v vsakodnevnih aktivnostih.

Največ, kar lahko storite je, da ob izgubi sluha obiščete ORL specialista, opravite meritev sluha, testirate slušne aparate in jih po testiranju redno nosite. Vendar pa ni dovolj le nositi slušne aparate – pomembno je tudi, kako se postavite v prostor in kako se odzivate na različna zvočna okolja in dražljaje, da bi kar najbolje izkoristili svoj sluh.

S preprostimi načini, kot so iskanje tišjih mest, prilagajanje razdalje do sogovornika ali uporaba dodatnih naprav, lahko bistveno izboljšate poslušanje in komunikacijo.

Oglejmo si kaj lahko storite sami in kaj lahko storijo vaši bližnji:

1. Približajte se sogovorniku

Poskusite se čim bolj približati tistemu kar oz. koga poslušate. Prepričajte se, da lahko vidite obraz in ustnice govorca – njihovi gibi in izrazi obraza vam bodo pomagali razumeti, kaj govorijo.

2. Postavite se v pravo pozicijo

Če vaš sluh ni enak v obeh ušesih, poskrbite da boste v najboljši poziciji za najbolje izkoristiti svojo dobro stran. Postavite se tako, da bo hrup za vami, sogovornik pa pred vami. V hrupnih prostorih, kot so restavracije, poskusite sedeti obrnjeni proti steni, tako da bo večina hrupa za vami, slušni aparati pa bodo lahko pomagali pri njegovem zmanjšanju. Ne bojte se prositi ljudi, da zamenjajo mesta z vami, z veseljem bodo to storili.

3. Oddaljite se od hrupa v ozadju

Kjerkoli je mogoče, zmanjšajte ali se oddaljite od hrupa oz. glasbe v ozadju. Vedno poskušajte sebe postaviti tako, da je hrup za vami, govoreča oseba pa pred vami.

4. Zahtevajte pozornost

Prosite ljudi, naj pritegnejo vašo pozornost, preden začnejo govoriti z vami. Na primer, nežno tapkanje po vaši roki ali ramenu v hrupnem okolju vam bo dalo vedeti, da želi nekdo govoriti z vami in lažje boste pozornost preusmerili nanj.

5. Prosite druge, naj ponovijo, kar so rekli

Če prvič povedano ne slišite ali razumete dobro, ne bojte se prositi, da ponovijo ali povedo na drugačen način. Če ne slišite vsega, kar je nekdo rekel, ponovite informacije, ki ste jih slišali, nato prosite za dopolnitev manjkajočih informacij.

6. Lahko govorite počasneje, prosim?

Prej ali slej boste naleteli na hitro govoreče ljudi. Če je potrebno, jih prosite, naj govorijo počasneje in bolj jasno.

7. Sedite na s(p)rednjem mestu

Ko greste v gledališče ali na koncert, poskušajte najti strateško mesto spredaj in blizu govorca. Uporabite dodatne naprave za izboljšanje delovanja svojih slušnih aparatov, kot je na primer tehnologija oddaljenega mikrofona. Skušajte biti kar se da spredaj in kar se da na sredini.

8. Absorbirajte oz. ujemite zvok

Poskrbite, da bodo postori vaših domačih prostorov čim bolj zvočno absorbcijski. Gole stene in ravne, gladke površine kot so steklo in površine gladkih omar ne absorbirajo zvoka, medtem ko mehke in teksturne površine absorbirajo zvok, kar zmanjša odmeve. Preproge po tleh in platnene slike na stenah odlično pripomorejo k absorbciji zvokov, zavese prav tako.

9. Naučite bližnje pravilne komunikacije

Podučite vaše bližnje kako lahko veliko pripomorejo k boljši komunikaciji z nekaj preprostih trikov. Naučite jih, da se postavljajo pred vas na razdaljo enega do največ dveh metrov in naj med govorjenjem vzdržujejo očesni stik z vami, naj ne govorijo med gledanjem vstran ali med opravili. Povejte jim, da vam je veliko lažje razumeti, če namesto ponavljanja enakega stavka skušajo raje isto zadevo povedati z drugimi besedami ali da povedo prej še kakšen stavek več, ki bo dodal še več konteksta k razumevanju zgodbe.

10. Uporabite dodatno opremo

V kolikor še niste testirali dodatne opreme za slušne aparate in tehničnih pripomočkov, vam to toplo svetujemo. Oddaljeni mikrofoni, dodatki za gledanje televizije, dodatki za telefoniranje (oz. prostoročno telefoniranje preko bluetooth povezave med slušnimi aparati in slušnimi aparati), stacionarni telefoni prilagojeni za naglušne, … Vse to vam bo bistveno olajšalo komunikacijo in izboljšalo izkušnjo poslušanja.

Pravilna uporaba slušnih aparatov je le eden od korakov k izboljšanju kakovosti življenja ljudi z okvarami sluha. Pomembno je, da se zavedamo, da je okolje, v katerem se nahajamo, lahko ključnega pomena za (ne)uspešno komunikacijo.

Z upoštevanjem preprostih nasvetov, kot so pozicioniranje v prostoru, zmanjševanje hrupa in iskanje najboljših sedežev in uporabo tehnologije, lahko bistveno olajšamo vsakodnevno interakcijo in se bolj povezujemo z ljudmi okoli sebe.

S temi strategijami postane uporaba slušnih aparatov bolj učinkovita in omogoči boljše doživljanje sveta zvokov okoli nas.

v-piric-slusni-akustik-audio-bm-slusni-aparati-velenje-slusni-center
Vlado Pirić
Slušni akustik
AUDIO BM slušni center Velenje
Delite s tistimi, ki bi jih vsebina utegnila zanimati. Hvaležni vam bodo. Kliknite na ikono spodaj.

Iskanje

+
Google ocena
4.9
Na podlagi 1858 ocen
×
js_loader